Leading Manufacturer of petrol pump led signage, acrylic led board, restaurant sign board, wayfinding sign board, outdoor signage board and acp sign board from New Delhi.
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Advertising |
| Body Material | Acrylic |
| Lighting Type | LED |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangle |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Board Size | 8x3 ft |
| Lighting Type | LED Module |
| Usage | Outdoor |
| Board Shape | Rectangle |
| Acrylic Thickness | 5 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Thickness | yes |
| Body Material | yes |
| Letter Type | Cut Letter |
| Input Voltage | 12 V |
| IP Rating | IP65 |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 600 / Inch Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Material | Metal |
| Sign Board Type | 2D Board |
| Color | Brown |
| Shape | Rectangular |
| Board Type | Indoor |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1000 Inch
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Material | Metal |
| Sign Board Type | 2D Board |
| Color | White |
| Sign Content | Alphabet |
| Shape | Rectangular |
| Board Type | Indoor |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Inch Get Latest Price
| Material | Acrylic |
| Usage/Application | Can Be Used For Advertisement |
| Color | Red |
| Surface Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 24V |
| Frequency | 50Hz |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 650 / Inch Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 24V |
| Frequency | 50Hz |
| Shape | Rectangular |
| Uses | Can Be Used For Advertising |
| Pack Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Inch
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Material | Acrylic |
| Color | White |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | self |
| Country of Origin | Made in India |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Material | Acrylic |
| Shape | Rectangular |
| Color | White |
| Usage/Application | Hotel |
| Height | 3.5 Feet |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 80 / Inch Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Yes |
| Material | Acrylic |
| warranty | Yes |
| Service | Yes |
Minimum order quantity: 2500 Inch
₹ 750 / sq ft Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
| Features | Yes |
| Size | Customised |
| Working | Yes |
| Color | Multi |
Minimum order quantity: 500 sq ft
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 80 / Inch Get Latest Price
| Board Type | 3D Letter Board |
| Letter Material | Acrylic |
| Lighting Type | Frontlit |
| Base Material | Acrylic |
| Color | Red |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Square |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage | Outdoor |
| Usage/Application | Promotional |
| Is It Waterproof | Non Waterproof |
| Features | Waterproof |
Minimum order quantity: 50000 Inch
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
Riyasat Ali (Founder)
Scales Design
Ground Floor, L-40, Laxman Puri, Paharganj
New Delhi - 110055, Delhi, India