Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer stainless steel letter, front acrylic side ss frmae signage, acrylic 3d letter, raising letter signage, acrylic acp sign board and store front signage.
₹ 180 / Inch Get Latest Price
| Finish | Mirror Finish |
| Usage/Application | Promotion |
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 280 / Inch Get Latest Price
| Board Type | 3D Letter Board |
| Color | Red |
| Letter Material | Stainless Steel |
| Lighting Type | Frontlit |
| Base Material | Acrylic |
| Thickness | 8 mm |
| Shape | Square |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Mounting Type | Hanging |
| Features | Waterproof |
| Usage | Outdoor |
| Usage/Application | Promotional |
Minimum order quantity: 10000 Inch
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 120 / Inch Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Board Type | Outdoor |
| Color | White |
| Usage/Application | Can Be Used For Advertising |
| Light Source | Electric |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 80 / Inch Get Latest Price
| Lighting Type | Front Lit |
| Letter Height | 25 to 36 inch |
| LED Color | Blue |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Material | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1500 / sq ft Get Latest Price
| Board Type | Outdoor |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Color | Pink |
| Usage/Application | Can Be Used For Advertising |
| Dimension | 2 x 2 ( L x W ) ft |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 650 / sq ft Get Latest Price
| Size/Dimension | 5 x 7 ( L x W ) ft |
| Usage/Application | Advertising |
| Color | Black |
| Material | Acrylic |
| Shape | Rectangular |
| Frequency | 50Hz |
| Packaging Type | Box |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 sq ft
₹ 120 / Inch Get Latest Price
| Shape | Square |
| Board Type | ACP |
| Material | Crystal |
| Usage/Application | Advertising |
| Color | Blue |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 500 / Inch Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Board Type | Outdoor |
| Color | White |
| Usage/Application | Can Be Used For Advertising |
| Light Source | Electric |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Arcylic |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Inch
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Promotional |
| Shape | Square |
| Material | ss |
| Surface Treatment | yes |
| Country of Origin | Made in India |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 700 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Promotional |
| Lighting Type | yes |
| Sign Board Type | yes |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 900 / sq ft Get Latest Price
| Packaging Type | Carton Box |
| Shape | Rectangular |
| Board Type | ACP |
| Color | Blue |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Sign Type | Channel Letter Signs |
| Lighting Type | LED |
| Size/Dimension | 8 x 2 feet |
| Shape | Round |
| Body Material | Acrylic |
| Material | Acrylic |
| Usage/Application | Industrial |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Board Thickness | 3 inch |
| Color | Red |
₹ 150 / Inch Get Latest Price
| Letter Type | 3D Letter |
| Material | Cast Acrylic |
| Letter Height | Up to 6 inch |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Rectangular |
| Board Type | Outdoor |
| Thickness | 8 mm |
| Finish | Glossy |
| Usage/Application | outdoor |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Color | Red |
| Application | Outdoor |
| Usage | Office Sign |
| Country Of Origin | India |
Minimum order quantity: 3000 Inch
₹ 150 / Inch Get Latest Price
| Shape | Square |
| Board Type | ACP |
| Material | Crystal |
| Usage/Application | Advertising |
| Color | Blue |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 70 / Inch Get Latest Price
| Lighting Type | led |
| Sign Board Type | outdoor |
| Usage/Application | Advertisement |
| Dimension | 12x4 |
| Shape | Rectangle |
Minimum order quantity: 2000 Inch
In line with clients diverse requirements, we are involved in providing an optimum quality products. The provided product is carried out under the supervision of our experts. The offered product is highly acknowledged by our clients owing to its high sustainability and cost effective features.
₹ 120 / Inch Get Latest Price
| Shape | Square |
| Board Type | ACP |
| Material | Crystal |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Advertising |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 80 / Square Inch Get Latest Price
| Shape | Square |
| Board Type | ACP |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 200 / Inch Get Latest Price
| Shape | Square |
| Board Type | ACP |
| Color | Blue |
| Usage | Personal |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
Riyasat Ali (Founder)
Scales Design
Ground Floor, L-40, Laxman Puri, Paharganj
New Delhi - 110055, Delhi, India