Manufacturer of a wide range of products which include golden ss letter backlet signage, ss golden steel mirror letters and golden ss steel channel acrylic letter.
₹ 150 / Square Inch Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Mirror |
| Letter Thickness | 1 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Letter Height | 25 mm (1 in) |
| Mounting Type | Stud Fix |
| Usage Area | Indoor |
| Usage/Application | Outdoor Lighting |
| Color | warm white |
| Brand | indian |
| Grade | 34 |
| Size | 2x3 |
| Packaging Type | wooden |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Square Inch
₹ 150 / Inch Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Finish | Mirror |
| Letter Thickness | 1 mm |
| Material | Crystal |
| Letter Height | 25 mm (1 in) |
| Color | Red |
| Mounting Type | Stud Fix |
| Usage Area | Indoor |
| Usage/Application | Advertising |
| Shape | Rectangular |
| Lighting | Back Lit |
| Application | Shop Board |
| Country of Origin | Made in India |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 120 / Inch Get Latest Price
| Usage/Application | Advertising |
| Color | Golden |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | miror |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
Riyasat Ali (Founder)
Scales Design
Ground Floor, L-40, Laxman Puri, Paharganj
New Delhi - 110055, Delhi, India