Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer acrylic led sign board, acrylic led signages, gym sign board, i love signage, acp sign board and i love acrylic 3d leter signboard.
₹ 100 / Inch Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Usage/Application | Advertisement |
| Sign Board Type | Arcylic |
| Dimension | 10 x 6 ( L x W ) inch |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Inch
₹ 500 / Inch Get Latest Price
| Color | Red |
| Body Material | Acrylic |
| Usage/Application | Advertisement |
| Display Function | LED |
| Voltage | 24V |
| Shape | Rectangle |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | Single |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Inch
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Usage Area | Outdoor |
| Color | White |
| Board Material | ACP |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Sign Application | Shop Front |
| Sign Content | Wet Floor |
| Printing Type | UV Print |
| Shape | Round |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Installation Type | Glass Glue |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 150 / Inch Get Latest Price
| Acrylic Type | Cast Acrylic |
| Model | iPhone 14 Pro |
| Illumination | Front Lit |
| Material | Plastic |
| Letter Height | 50 mm |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Light Source | LED Module |
| Usage Area | Outdoor |
| Colour | White |
| Color | Warm White |
| Is It Customizable | Yes |
| Application | Mall Signage |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 800 Inch
₹ 650 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Society |
| Color | blue |
| Material Of Name Plate | Acrylic |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Lighting Type | Backlit |
| Mounting Type | Hanging |
| Sign Board Type | Backlit Board |
| Board Material | ACP |
| Color | Red |
| Sign Content | Wet Floor |
| Surface Finish | Glossy |
| Letter Depth | 50 mm |
| Shape | Round |
| Color Temperature | Cool White |
| Sign Application | Shop Front |
| Letter Material | Acrylic |
| Material | Aluminium |
| Usage/Application | Advertising |
| Usage Area | Outdoor |
| Feature | Acrylic 3D Letters | Standard Flex/Vinyl |
| Look | 5-Star / Professional | Basic / Simple |
| Durability | 5 to 8 Years | 1 to 2 Years |
| Visibility | Day & Night (Outstanding) | Night mein kam |
| Maintenance | Low (Sirf safai chahiye) | High (Phatne ka darr) |
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Usage/Application | Advertisement |
| Body Material | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
| features | Yes |
Minimum order quantity: 500 sq ft
₹ 1200 / sq ft Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | 2D Board |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Sign Content | Wet Floor |
| Letter Type | Outdoor |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 120 / Inch Get Latest Price
| Acrylic Type | Cast Acrylic |
| Illumination | Edge Lit |
| Letter Height | 600 mm |
| Shape | Square |
| Material | Crystal |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Light Source | LED Module |
| Usage/Application | Advertising |
| Color | Blue |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Application | Mall Signage |
| Board Type | ACP |
| Usage Area | Outdoor |
Minimum order quantity: 500 Inch
₹ 1500 / sq ft Get Latest Price
| Lighting Type | led |
| Material | Stainless Steel |
| Sign Board Type | Cantilever Board |
| Sign Content | Alphabet |
| Shape | Rectangle |
| Letter Type | sq |
| Usage/Application | outdoor |
| Size/Dimension | 2x3 |
| Color | White |
| Installation Type | Glass Glue |
Riyasat Ali (Founder)
Scales Design
Ground Floor, L-40, Laxman Puri, Paharganj
New Delhi - 110055, Delhi, India