Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer background wooden ss paint backlet signaage letter, stain less steel 3d letters, ss golden letter with led light, brass solid eaching letter, brass 3d letter and acrylic outdoor signage.
₹ 1200 / sq ft Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Material | Stainless Steel(SS) |
| Finish | Satin |
| Letter Thickness | 1 mm |
| Style | Antique |
| Mounting Type | Screw Mounted |
| Letter Height | 25 mm (1 in) |
| Plate Shape | Rectangular |
| Plate Length | 150 mm |
| Usage Area | Outdoor |
| Plate Width | 40 mm |
| Letter Style | Block |
| Application | Main Door |
| Lighting | Non Lit |
| Thickness | 1 mm |
| Letter Color | Bronze |
| Lettering Type | Engraved |
| Corrosion Resistance | No |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 150 / Inch Get Latest Price
| Finish | Mirror Finish |
| Usage/Application | Advertisement |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Golden |
| Features | yes |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 150 / Inch Get Latest Price
| Finish | Mirror Finish |
| Usage/Application | For All |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Golden |
Minimum order quantity: 500 Inch
₹ 55 / Square Inch Get Latest Price
| Finish | Mirror Finish |
| Usage/Application | Promotion |
| Material | Brass |
| Color | Golden |
| Country of Origin | Made in India |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 280 / Inch Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Outdoor |
| Service Location/City | Delhi |
| Type Of Composite Panel | Fireproof |
| Finish | Mirror |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 600 / Inch Get Latest Price
| Material | Acrylic |
| Usage/Application | home signage |
| Sign Board Type | led |
| Color | White |
| Design Type | Standard, Customized |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Opening Size | 230×30 mm |
| Finish | Polished Brass |
| With Flap | Single Flap |
| Style | Traditional |
| Plate Size | 250×75 mm |
| Mounting Type | Screw Mounted |
| Letter Slot Position | Horizontal |
| Door Thickness Suitability | 25–35 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Finish Type | Silver |
| Packaging Type | pack |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
Riyasat Ali (Founder)
Scales Design
Ground Floor, L-40, Laxman Puri, Paharganj
New Delhi - 110055, Delhi, India