Manufacturer of a wide range of products which include uv printed led blockout signage, exterior building signs, led sign board, hoarding led signage, outdoor advertising signage and restaurants.
₹ 650 / sq ft Get Latest Price
| Sign Type | Backlit |
| Application | Office, Hotel, Mall, Shop Front, Indoor |
| Mounting | Wall Mount |
| Display Size | 4x2 ft |
| Body Material | Acrylic |
| Lighting Color | Cool White |
| IP Rating | IP20 |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Shape | Rectangle |
₹ 700 / Inch Get Latest Price
| Usage/Application | Advertising |
| Color | White |
| Material | Acrylic |
| Size/Dimension | 8 x 3 ( L x W 0 ft |
| Shape | Rectangular |
| Frequency | 50Hz |
| Packaging Type | Box |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 100 Inch
₹ 500 / Inch Get Latest Price
| Color | White |
| Body Material | Acrylic |
| Usage/Application | Advertisement |
| Display Function | LED |
| Voltage | 240V |
| Shape | Rectangle |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Inch
₹ 650 / sq ft Get Latest Price
| Color | Green |
| Body Material | Acrylic |
| Usage/Application | Advertisement |
| Display Function | Alphabet |
| Voltage | 24V |
| Shape | Rectangle |
| Frequency | 50Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 500 / sq ft Get Latest Price
| Material | Acrylic |
| Usage/Application | outdoor |
| Sign Board Type | scales design |
| Color | White |
| Surface Finish | mat |
| Dimension | 5x3 |
| Features | 2 year |
| Folded | no |
| Letter Type | sq |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 sq ft
₹ 1500 / sq ft Get Latest Price
| Food Preference | Veg And Non Veg |
| Cuisine Type | Indian |
| Seating Capacity | Up to 40 Seats |
| Material | Crystal |
| Service Type | Dine In |
| Color | Red |
| Price Level | Budget |
| Meal Timing | Lunch |
| Usage/Application | Advertising |
| Ambience Type | Family |
| Shape | Oval |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 sq ft
₹ 150 / Inch Get Latest Price
| Material | Steel |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Outdoor Lighting |
| Brand | Self |
₹ 180 / Inch Get Latest Price
| Material | Acrylic |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Outdoor Lighting |
| Country of Origin | Made in India |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 800 / sq ft Get Latest Price
| Board Material | ACP |
| Usage Area | Outdoor |
| Lighting Type | Flourescent |
| Sign Application | Shop Front |
| Mounting Type | Standing |
| Printing Type | Vinyl Lettering |
| Usage/Application | Outdoor |
| Body Material | Aluminum |
| Packaging Type | Carton Box |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Glossy |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
₹ 750 / Inch Get Latest Price
| Base Material | Acrylic |
| Display Type | Double Side |
| Sign Usage | Outdoor |
| Suspension Type | Chain |
| Illumination Type | Non Lit |
| Shape | long |
| Installation Type | cluch wayer |
| Thickness | 1 inch |
| Usage/Application | Office |
| Color | White |
| Graphics Type | Vinyl Printed |
| Mounting Location | Ceiling |
| Application Area | Retail Store |
| Design Type | Customized, Standard |
Minimum order quantity: 500 Inch
₹ 1500 / Square Feet Get Latest Price
| Board Size | 3 x 1 ft |
| Neon Color | White |
| Body Material | Acrylic |
| Lighting Type | Fluorescent |
| Color | White |
| Backing Material | Acrylic |
| Mounting Type | Hanging, Wall Mounted |
| Tube Type | LED Neon |
| Power Supply | 220 V AC |
| Control Type | Static |
| Letter Height | 8 inch |
| IP Rating | IP20 |
| Usage Area | Outdoor |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Advertising |
Established in the year 2017 ,Scales Design is the leading Manufacturer of LED Sign Board Many Items.
We, "SCALES DESIGN, Delhi", Incepted in the year 2002 and Established in the year 2017, are engaged in offering Signages & Signboards. Signages and Signboards in today's world are more than just "an installation" over the entry of a shopping mall or corporate tower.
In today's digital world, these speak far ahead than just being an installation by playing a vital role in helping the onlooker or customer formulate his/her first impression about the business and its image.
Riyasat Ali (Founder)
Scales Design
Ground Floor, L-40, Laxman Puri, Paharganj
New Delhi - 110055, Delhi, India